Każdego dnia docierają do naszego mózgu setki informacji. Często jest tak, że jakaś wiadomość burzy naszą psychiczną równowagę. Jak być na to gotowym? Czy są jakieś sprawdzone sposoby?

W tym momencie przychodzi mi na myśl sentencja, która jest tematem tego wpisu:

“Umysł jak woda”

Co tak naprawdę oznacza to stwierdzenie?

Bezpośrednie wytłumaczenie odnajdziemy analizując zachowanie gładkiej tafli wody, którą burzy rzucony kamień. Jak wtedy zachowuje się woda? Odpowiedź jest prosta – tłumi (ani zbyt silnie, ani zbyt łagodnie)  swoje nienaturalne wzburzenie i stopniowo powraca do stanu równowagi.

To odniesienie do wody można znaleźć we wschodnich sztukach walki. Moc ciosu karate nie tkwi bowiem w tym jaką siłą mięśni dysponuje człowiek, ani w tym z jaką szybkością zadawany jest cios. Skuteczność zależy wyłącznie od tego jaka siła skumuluje się na końcu kończyny, która go zadaje. Dzięki temu nawet osoby o niepozornych gabarytach ciała mogą nauczyć się rozbijać cegły i przełamywać deski. Adepci sztuk walki poznają te techniki nie tylko przez ćwiczenia fizyczne, ale przede wszystkim przez odpowiednią relaksacje i medytacje. Uczą się jak oczyścić umysł, aby
skupić się na skumulowaniu swojej mocy w jak najbardziej odpowiedni sposób.

Tą technikę możemy z powodzeniem stosować w życiu codziennym. Przygotuj swój umysł na to, aby żadna z informacji nie zachwiała Twojej wewnętrznej równowagi. To zagwarantuje, że nawet zarzucony najbardziej niekomfortową dla Ciebie myślą Twj umysł opracuje gotowy mechanizm gwarantujący jej przyjęcie, opanowanie i kontrolę. Zachowasz w ten sposób wewnętrzny spokój. Zmniejszysz także poziom swojego stresu. Pracuj nad tym, a rezultaty przyjdą szybciej niż myślisz. Pamiętaj, niech Twój “umysł będzie jak woda”.

Author:

Programista, przedsiębiorca, tancerz ognia. Staram się ogarniać rzeczywistość wyciągając jak najwięcej wartości z tego co daje nam technologia. Jestem miłośnikiem produktywności i wyznawcą stwierdzenia "Done is better than perfect". Od ponad 5 lat staram rozwijać się oraz zdobywać doświadczenie jako programista. Najbliżej mi do aplikacji webowych i technologii .NET, ale od jakiegoś czasu stałem się entuzjastą rozwiązań JavaScriptowych.