“Po prostu niech Pan nie przeszkadza”

Każdy w swoim otoczeniu znajdzie osoby, które go motywują do działania i takie, które podcinają skrzydła. Jedni chcą pomóc, inny po prostu starają się niwelować nasze wysiłki. Właśnie ta druga grupa jest dosłownie niebezpieczna. Wielokrotnie zastanawialiśmy się, co daje ludziom utrudnianie innym życia.

Oczywiście rozumiemy słowo “konkurencja”. Powinna ona jednak służyć walce o lepszą dostarczaną jakość, tą samą jakoś za mniejszy koszt lub rozwojowi danej dziedziny. Niektórzy jednak konkurencję rozumieją zgoła odmiennie. Przede wszystkim jako zdobycie większej korzyści, ale nieważne za jaką cenę. Niektórzy nie mają skrupułów z niszczeniem konkurencji poprzez nieczyste zagrania. Tylko czy warto komuś tak podcina skrzydła? Może lepiej po prostu “nie przeszkadzać”, bo, w myśl powiedzenia, nam w przyszłości ktoś pewnie odpłaci tym samym.

Sytuacja z przeszkadzaniem, to nie tylko kwestia konkurencji. Jak często słyszymy po prostu od ludzi wokół, że nie coś nie ma sensu? Konstruktywne uwagi – oczywiście. Ale ciągła demotywacja? Mówimy jej stanowcze “NIE”. Po prostu, jak juz nie chcesz pomóc, to nie przeszkadzaj. Warto kierować się tą zasadą.

Author: