Nie żałuj przeszłości. Wykorzystaj ją w przyszłości.

Tak troszkę patetycznie. To w sumie takie podsumowanie naszych ostatnich wieczornych rozmów. Chyba nie ma osoby, która czegoś nie żałuje i powtarza sobie, że mogła postąpić inaczej. Wcześniej zapisać się na kurs, zmienić pracę, kierunek studiów. Życie to pasmo wyborów. I tak na prawdę nigdy nie wiemy, co by było gdyby… Ale wiemy, co jest tu i teraz.

Nie zapisałeś się na kurs. Ale nadal chcesz? Potrzebowałeś dodatkowej motywacji. Okazało się, że kurs jest potrzebny? Czyli trzeba! Zapisz się!

Nie zmieniłeś pracy. A nadal chcesz? Udowodniłeś sobie, że jesteś wytrawały, lojalny wobec firmy czy zespołu? Może jednak nie było tak źle i dlatego wcześniej nie odważyłeś się na zmianę?

Nie zmieniłeś kierunku studiów. Poznałeś ludzi, których byś nie poznał. Może dzięki nim poznałeś swoją pasję, spróbowałeś czegoś nowego lub czegoś się nauczyłeś? Zastanów się. A może w drodze na uczelnie stało się coś, co wpłyneło na Ciebie? Może zauważyłeś piękny dom i powstał plan, że swój też wybudujesz?

Życie, to tak na prawdę ciąg przyczynowo skutkowy. Nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko ma swoje konsekwencje. Nie żałuj przeszłości. Wykorzystaj ją w przyszłości!

Author: