Mądrzy ciągle się uczą, głupcy najczęściej wszystko umieją.

W dobie dzisiejszego nacisku na rozwój osobisty większość osób powie: “Każdy mądry wie, że trzeba się nieustannie rozwijać, podnosić kwalifikacje, zbobywać nowe umiejętności. Co w tym stwierdzeniu odkrywczego?”.

“Mądrzy ciągle się uczą…”

Nie chodzi tu tylko zdobywanie kolejnych nowych umiejętności. Problem w tym, że można znać się na wielu dziedzinach w bardzo podstawowym zakresie. Dopiero zagłębiając się w dany temat człowiek widzi, ile jeszcze przed nim do odkrycia. Kolejne zagadnienia. Optymalniejsze rozwiązania. Bardziej przejrzysta implementacja. Biblioteka została zaktualizowana. Pojawiły się nowości w kolejnej wersji frameworka. “Mądrzy ciągle się uczą…”.

Cześć z osób zamieszcza w swoim cv diagramy lub ułamki, które mają określić stopień znajomości danego zagadnienia. Co jest przez nich uważane za przyjęte maksimum? Poziom mistrzowski? Czyli… Co tak właściwie? O wiele czytelniejsze jest przedstawienie swojej umiejętności jako podstawowa, zaawansowana czy perfekcyjna.

“Głupcy najczęściej wszystko umieją…”

Najcześciej, to nie zdają sobie sprawy, ile jeszcze nie umieją. I tu najczęściej jest problem. Pokora to dobra cecha pozwalająca zdobywać i doceniać świat. Ludzie wokół nas mogą nam wiele ofiarować, tylko trzeba to zauważyć, żeby nie okazało się, że reprezentujemy postawę “wszystko umiem”.

Author: