“Jeśli jedna osoba coś potrafi, każdy może się tego nauczyć”

Dziś coś podbudowującego na duchu. Taka złota myśl odnośnie nowych kierunków. W sumie robiąc pewną retrospekcję, na pewno znajdziemy przykłady swoich własnych stwierdzeń, w których zazdrościmy komuś, że coś wykonał.

Stop. W czym problem? Zrób to sam. Naucz się. A przynajmniej spróbuj. Nikt nie mówi, że zgłębienie danego zagadnienia zajmuje wszystkim tyle samo czasu. Ale skoro komuś coś się udało, to znaczy, że da się. Ba. Ty możesz osiągnąć jeszcze więcej, gdy przeanalizujesz sposób osiągnięcia danego celu. Jakie były sukcesy i porażki po drodze? Jakiego błędu można się wystrzec? Czy było jakieś błędne założenie?

Optymalizacja

Kiedyś usłyszałam pewne podsumowanie płci pięknej: “Słabość kobiet wynika z tego, że jak już pozałatwiają ten ogrom spraw do ogarnięcia, to zaczynają myśleć i analizować. Rozbierać na czynniki pierwsze każdą myśl. Tu mężczyźni mają przewagę psychologiczną.” Hmmm. Wynikało z tego, że faceci po prostu przyjmują jak jest. Ja nie chcę tu generalizować. Naszła mnie jednak wtedy myśl, że znów problemem jest brak optymalizacji. Empiryczne podejście i analiza są czymś dobrym, ale nie można znów przesadzać z wnikliwością, bo wnioski mogą okazać się naciągane.

Powinniśmy się uczyć cały czas. A nauka to nic innego jak zdobywanie wiedzy, która poszerza nasze horyzonty. Czasami jednak pamiętajmy o możliwości wsparcia, które może okazać się zbawienne.

Author: