Na co dzień zajmuję się programowaniem aplikacji webowych, dlatego tak bardzo zaciekawiła mnie informacja, że już niebawem HTML w wersji 5.1 stanie się oficjalnym standardem ogłoszonym przez W3C. Postanowiłem wynotować najważniejsze informacje.

Co tak naprawdę się zmieni? Czy czeka nas wprowadzenie nowych tagów i rewolucja na skalę znacznika canvas?

Planowane zmiany można podzielić na:

 • Dodanie nowych elementów:
   menu, menuitem, contextmenu. Do wyboru będziemy mieć 7 typów menu: directory, list, menubar, tablist, tabpanel, tree, menu (default)
   details i summary
   dialog
   picture
   ImageBitmap
 • Dodanie nowych typów i atrybutów:
   inert
   srcset
   allowFullScreen
   – nowe typy dla input : datetime, datetime-local, week, month
   – nowa pseudoklasa :dir()
 • Dodanie nowych metod:
   transferControltoProxy
   probablySupportsContext
   setContext
   forceSpellCheck
   fastSeek
   toDataURLHD
   toBlobHD
   isContentHanlerRegistered
   isProtocolHandlerRegistered
   reportValidity
 • Pozostałe usprawnienia:
   – sortowanie w tabelach
   – dodanie mapy elementów DOM – DOMElementMap - document.cssElementMap

Dla mnie najciekawszą zmianą będzie implementacja sortowania w tabelach (moim zdaniem bardzo potrzebna funkcjonalność) oraz wprowadzenie znacznika picture wraz z atrybutem srcset. Dzięki wspomnianemu atrybutowi będzie możliwe ustawianie obrazu w zależności od szerokości ekranu. Ciekawe… ciekawe jak to będzie działać w praktyce 🙂

Wynotowane w tym poście zmiany to nie jest pełna lista usprawnień. Wybrałem te, które mnie w jakimś stopniu zaciekawiły, dlatego zachęcam wszystkich do zapoznania się ze szczegółami standardu HTML 5.1 – TUTAJ.

Author:

Programista, przedsiębiorca, tancerz ognia. Staram się ogarniać rzeczywistość wyciągając jak najwięcej wartości z tego co daje nam technologia. Jestem miłośnikiem produktywności i wyznawcą stwierdzenia "Done is better than perfect". Od ponad 5 lat staram rozwijać się oraz zdobywać doświadczenie jako programista. Najbliżej mi do aplikacji webowych i technologii .NET, ale od jakiegoś czasu stałem się entuzjastą rozwiązań JavaScriptowych.