„Szorty” to seria wpisów zawierająca krótkie notatki (podstawowe informacje) związane z pytaniami, jakie pojawiają się na rozmowach rekrutacyjnych. Ich poziom trudności będzie różny. Źródłem pytań są zarówno moje doświadczenia jak również informacje od innych deweloperów. Przede wszystkim tą kategorię traktuję jako swój notatnik, lecz mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.


#4. Czym się różni typ wartościowy od referencyjnego?

Aby lepiej zrozumieć zagadnienie zapraszam do zapoznania się ze wcześniejszym wpisem serii #Szorty, który w dość ogólny sposób przedstawia pojęcie stosu i sterty.

Po za typem tworzonych zmiennych, deklarujemy ich nazwę oraz wartość. Tak naprawdę nazwa to swoista etykieta dla miejsca w pamięci (na stosie), które zarezerwowane jest na określoną zawartość. Mogą nią być zarówno same wartości zmiennych jak też informacje na temat adresu innych komórek. To właśnie odróżnia zmienne wartościowe od referencyjnych.

W przypadku tych pierwszych w komórce pamięci trzymana jest bezpośrednio wartość zmiennej. Natomiast dla typu referencyjnego w komórce pamięci leżącej na stosie trzymany jest adres komórki pamięci położonej na stercie, w której docelowo przechowywana jest wartość zmiennej.


Author:

Programista, przedsiębiorca, tancerz ognia. Staram się ogarniać rzeczywistość wyciągając jak najwięcej wartości z tego co daje nam technologia. Jestem miłośnikiem produktywności i wyznawcą stwierdzenia "Done is better than perfect". Od ponad 5 lat staram rozwijać się oraz zdobywać doświadczenie jako programista. Najbliżej mi do aplikacji webowych i technologii .NET, ale od jakiegoś czasu stałem się entuzjastą rozwiązań JavaScriptowych.