Czy słyszeliście o konkursie Daj się poznać? Na 99% TAK! Chyba nie znam osoby, która o tym jeszcze nie słyszała. (Jeżeli jesteś wyjątkiem to zapoznaj się koniecznie – TUTAJ.)

Gdy w zeszłym roku startowała pierwsza edycja konkursu zastanawiałem się czy wziąć udział. Niestety zabrakło mi pewności i samozaparcia. W tym roku postanowiłem inaczej. Pomysł na projekt już od dawna siedział w mojej głowie. Chęć prowadzenia bloga tym bardziej. Czemu nie połączyć tych dwóch planów, które idealnie wpasowują się w wymogi konkursowe? Odświeżyłem bloga, założyłem repozytorium na projekt, wypełniłem formularz zgłoszeniowy, przeszedłem rejestrację i … STARTUJEMY!

Czy podołam? Mam nadzieję, że TAK! To dla mnie ogromna motywacja i wyzwanie, któremu z pełną stanowczością chcę stawić czoła.

A teraz kilka słów o projekcie…

Projekt, który będę realizować w ramach #DSP2017 jest ściśle związany z moją drugą pasją jaką jest Fireshow. Wraz z żoną jesteśmy założycielami i artystami w grupie Lividus Ignis. Oprócz pokazów z ogniem oferujemy klientom pokazy z użyciem technologi LED.

Do tego typu występów używamy przede wszystkim sprawdzonych, gotowych rozwiązań. Dla przykładu :

To jednak nam nie wystarcza i tworzymy własne rozwiązania. W ramach projektu chciałbym zrealizować wizję kolejnego sprzętu jaki chcielibyśmy mieć. Będzie to odpowiednik LED POI z poniższego filmu:

Chciałbym, aby dodatkiem do tego były moduły LED, które wykorzystamy do oświetlenia sceny podczas pokazu. W założeniu całością (LED POI + moduły LED) ma zarządzać oprogramowanie sterujące zmianą poszczególnych barw i efektów.

Podsumowanie założeń:

Cel projektu
Utworzenie sprzętu LED (POI + Moduły LED) oraz oprogramowania pełniącego rolę ich sterownika.

Założenia dotyczące sprzętu
– LED POI (2 pary): zasilanie: akumulator, możliwość ładowania poprzez microUSB, możliwość sekwencyjnej zmiany kolorów, możliwość zmiany kolorów poprzez pilot IR
– Moduł LED: Zasilanie 12V, możliwość szeregowego łączenia wielu modułów, możliwość zmiany kolorów/sekwencji kolorów, zarządzanie poprzez oprogramowanie.

Założenia funkcjonalne sterownika
– Wczytywanie i odtworzenie ścieżki dźwiękowej.
– Stworzenie/zapis/edycja ‘projektu’ w ramach którego zostanie zapisana ścieżka dźwiękowa oraz określona sekwencja zmian barw i efektów świetlnych urządzeń LED.
– Możliwość tworzenia określonych efektów zmiany barw/przejść między zmianami
– Komunikacja z urządzeniami w zakresie uruchamiania efektów
– Możliwość wczytania zapisanego projektu
– Możliwość komunikacji z urządzeniami w celu odtwarzania zapisanych w ramach projektu efektów

Jakiego sprzętu/technologii chciałbym użyć?

POI & Moduły LED:
– WS2812 & Moduły RGB, ARDUINO

Aplikacja:
– JohnyFive
– HapiJS
– VueJS
– MongoDB
– Electron
– JavaScript
– HTML5
– CSS3

Link do repozytorium : https://github.com/licodeero/LedStation

Na co dzień jestem FullStack developerem, który zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla szeroko rozumianego biznesu. Ten projekt traktuję jako swoistą odskocznię od wszechobecnego w codziennym kodzeniu .NET-a i wspomnianego “biznesu”. Chciałbym zgłębić możliwości frameworków z rodziny JS, dlatego postawiłem na wymienione technologie. Szczególnie interesują mnie możliwości VueJS, którego jak dotąd nie miałem okazji poznać. Ponadto jestem elektronikiem – amatorem, dlatego z góry proszę o wybaczenie, jeżeli będę popełniać jakieś “babole” przy projektowaniu, wykonywaniu, czy opisywaniu prac związanych ze sprzętem LED. Liczę na wyrozumiałość i Wasze rady/opinie 🙂 Mam nadzieję, że temat przypadnie Wam do gustu, tym bardziej, że to nie tylko program widoczny na monitorze, ale coś fizycznego/namacalnego – sprzęcior!

Kończąc ten przydługawy wstęp zachęcam już teraz do śledzenia moich kolejnych wpisów. Obiecuję, że postaram się, aby było interesująco 🙂

Author:

Programista, przedsiębiorca, tancerz ognia. Staram się ogarniać rzeczywistość wyciągając jak najwięcej wartości z tego co daje nam technologia. Jestem miłośnikiem produktywności i wyznawcą stwierdzenia "Done is better than perfect". Od ponad 5 lat staram rozwijać się oraz zdobywać doświadczenie jako programista. Najbliżej mi do aplikacji webowych i technologii .NET, ale od jakiegoś czasu stałem się entuzjastą rozwiązań JavaScriptowych.