Postanowiłam zrobić serię o gicie, ale inaczej niż wszyscy. Połączymy angielski, poznawanie gita i rozwiązywanie konkretnych problemów. Poznawanie komend 1 po 2 nie ma większego sensu, bo trzeba sobie poradzić w konkretnym miejscu i czasie, a przede wszystkim – nie bać się, że coś zepsujemy. A jak połączymy wspomniane elementy? Konkretna sytuacja z życia wzięta opisana w języku angielskim, a następnie komendy, które pozwolą nam na uporanie się z tym, co chcemy zrobić.

 

Jak na pierwszy odcinek z danej serii przystało – krótkie wprowadzenie. Git, to system kontroli wersji. Ma pomóc w zarządzaniu tym, co dzieje się w repo. Czy jest trudny – nie, jeśli na prawdę wiemy, co chcemy zrobić. Jeśli dokładnie wiemy jakie operacje wykonać, wtedy i łatwo je wyszukamy, jeśli nie pamiętamy. Branch’e, na których opiera się git, przyrównywane są często do gałęzi drzewa, gdzie konar to branch master. Na początkowym etapie to bardzo dobre porównanie, ale potem może wprowadzić troszkę zamieszania. Trudno jednak od początku zrozumieć dokładnie coś, czego się uczymy, więc wizualizacja jest ułatwieniem.

 

A jak zaczęła się moja przygoda z konsolą i gitem? Dostałam zakaz korzystania z narzędzi okienkowych. Z perspektywy czasu doskonale rozumiem, o co chodziło. Przede wszystkim należy zrozumieć, co tak na prawdę dzieję się z kodem i co trzeba dokładnie zrobić, aby uzyskać pożądany rezultat. Efekt jest taki, że jak już zrozumiałam co i jak, poznałam aliasy do komend, to… nigdy nie porzuciłam konsoli na rzecz innych narzędzi.

 

Najwyższy czas na na pierwsze bardzo proste zadanie.

Exercise 1

I start work in a new team and I have to have project on my computer. Guys said that I should clone a repository from git@bitbucket.org:team1/repository.git and I could start work. What should I exactly do?

What’s it!

Może jeszcze stwórzmy naszego brancha, na którym będziemy wykonywać zadanie – niech branch nazywa się “moj_branch”.

Powyższe polecenie stworzyło nowego brancha i od razu przełączyło nas na niego (siedzimy sobie na naszej gałęzi drzewa). Aby nasz branch i nasze zmiany  w kodzie były widoczne dla otoczenia

Wyświetla się jakiś komunikat? Nie udało się? Przeczytaj na spokojnie i przeklej podpowiedzianą przez gita linijkę. Chodzi o połączenie Twojego brancha lokalnego z jego zdalnym odpowiednikiem – wtedy przy kolejnym “git push” będzie wiedział co i jak.

~Kinga

Author: